Tablety pro zastupitele

28. 06. 2015

V úterý 23. června dala starostka Milana Grauová nezávazně hlasovat o možnosti pořízení tabletů pro zastupitele. Zastupitelé by tak měli možnost mít veškeré materiály na zasedání zastupitestva elektronicky a šetřilo by se tak životní prostředí.

 

Vypadá to, že se paní starostka inspirovala v Kyjově a Břeclavi, kde k elektronizaci materiálů pro zastupitele již přikročili. Chtěl bych ale zmínit několik faktů, díky kterým si myslím, že bychom to neměli dělat.

 

-Takovému nákupu tabletů musí předcházet veřejná soutěž. Nebudeme si nic nalhávat, když řekneme, že většina veřejných zakázek bývá předražená a je tak možné, že nakonec zaplatíme více, než bychom chtěli.

 

-Takové zařízení bude zastarávat a stejně se bude muset v pravidelných intervalech pořizovat nové zařízení a software. Úspora finančních prostředků proto bude zanedbatelná.

 

-Úplně zmizí možnost dělat si do papírů poznámky, nebo si zvýrazňovat pasáže textu. Ztratí se tak přehlednost a orientace v textu.

 

-Každý si může za pár tisíc koupit tablet nebo počítat svůj, jako už to několik zastupitelů dělá a číst si materiály ve svých zařízeních. 

 

-Ne každý je fanoušek osobních počítačů a tabletů a raději si materiály nastuduje v papírové podobě. Někteří starší zastupitelé už se třeba ani nechtějí s takovou technikou učit pracovat.

 

Myslím si, že nákup tabletů nemá v současné době přínos jak ekonomický, tak přínos v podobě ochrany životního prostředí. Šest zasedání zastupitelstva ročně a úspora nevytisknutých materiálů pro zastupitele není tak velká, oproti množství vytisknutých papírů v běžném každodenním chodu úřadu. S takovým nákupem proto nesouhlasíme.

 

Info: Náklady na papíry pro jedno zastupitelstvo jsou v Kyjově cca 5 000,- Kč. V Kyjově koupili notebooky za 350 000,- Kč a v Břeclavi tablety za 400 000,- Kč. Město by elektronizací zachránilo ročně jeden strom.