SHK Hodonín s.r.o. - Magnet na dotace

02. 10. 2014

Město každoročně posílá  milionové dotace hokejovému klubu SHK Hodonín. Proč město takto nepodporuje všechny podnikatele v Hodoníně a podporuje pouze vyvolené?

SHK Hodonín s.r.o. - Magnet na dotace

Hokejový klub a soukromá společnost SHK Hodonín s.r.o. v jedné osobě dostává od města každoročně miliónové dotace. Rozpočtové opatření č. 4 v rozpočtu na rok 2014 počítá s dotací ve výši 3 500 000 Kč. Celkem bylo takto od roku 2008 poskytnuto více než 11 miliónů korun z rozpočtu města.

 

A jak probíhá takové hlasování o přidělení dotací/odpuštění dluhu? Ukážeme si na příkladu z 24.6.2014, kdy jednatelka SHK Hodonín, a zároveň členka zastupitelstva Bc. Jana Gajošová, žádala o prominutí dluhu v hodnotě jednoho milionu korun. V žádosti bylo napsáno: Půjčka měla být splacena k 31.8.2014. Bohužel je pro nás tato lhůta nereálná, zejména s ohledem na možnost získání finančních prostředků od sponzorů, příp. z jiných zdrojů. Nemáme dostatek finančních prostředků, abychom splnili svůj závazek vyplývající ze smlouvy o půjčce ze dne 16.11.2012, a proto Vás chceme požádat o přeměnu půjčky peněz na dotaci pro činnost našeho SHK Hodonín.

 

Mnou přeloženo: Nemáme peníze na splacení půjčky, tak nám to odpusťte. Přijde mi, že při schvalování dotací do hodonínského hokeje se najednou většina zastupitelů stává fanoušky hokeje, chytnou se za ramena, zazpívají si hymnu Drtičů a schválí všechno, co jim přijde na stůl. V tomto případě z přítomných 22 zastupitelů, 17 hlasovalo PRO.

 

Myslím si, že vedení SHK nikdy nemělo v úmyslu tuto půjčku splatit a spoléhalo se pouze na to, že jim to zastupitelstvo odpustí, což se stalo. Pokud není vedení SHK schopné sehnat finanční prostředky na provoz klubu, možná by mělo být vyměněno nebo se zaměřit na jiný typ podnikání. Nelze se totiž spoléhat na dotace od města, které budou pokrývat ztrátu hokejového klubu.

 

Jsme jednoznačně pro podporu mládežnického hokeje ve formě, jakou město poskytuje, ale jsme zásadně proti dotování soukromého podnikání. Takovéto přidělování dotací soukromým společnostem (ikdyž je to hodonínský hokejový klub) není správné, protože jsou tím znevýhodňováni ostatní podnikatelé, kteří provozují svoji činnost poctivě, s nutností generovat zisk, protože za ně nikdo dluhy nezaplatí. Proto nesouhlasíme s takovým typem dotací a nebudeme zvýhodňovat jedny podnikatele na úkor druhých.