Prodej městských bytů - posudek na snížení prodejní ceny

01. 03. 2018

Již čtvrtým rokem bojujeme proti tomu, aby byly městské byty prodávány za 20% jejich hodnoty. Celou tu dobu se ale různí zastupitelé snaží přijít na způsob, jak byty nájemníkům levně prodat a plivou tak do tváře lidem, kteří celý život dřou, aby si mohli vlastní bydlení pořídit. Nikdo jim totiž žádnou slevu nedá. Aktuálně se město snaží objednat posudek, který zlevněné prodeje posvětí a zastupitelé tak za své hlasování nebudou moci být postihováni.

 

Prodej městských bytů - posudek na snížení prodejní ceny

 

Na posledním zasedání zastupitelstva v lednu jsme měli k dispozici dva posudky, které nedoporučovaly prodeje městských bytů za sníženou cenu. Jeden posudek vypracoval právní odbor MěÚ Hodonín a druhý posudek zadala Městská bytová správa jisté advokátní kanceláři (Příloha č. 1).

 

Chuť byty nájemcům levně prodat je tak velká, že se někteří  zastupitelé otevřeně vyjádřili, že musíme najít takový posudek, který nám to umožní. I tak ale není jisté, že se najde dotatečně velký počet zastupitelů, kteří by i poté hlasovali PRO prodej. V překladu to znamená, že se účelově zadá posudek někomu, kdo bude ochoten takový posudek vypracovat. Již toto je dle mého názoru jednání na hraně práva, kdy někomu dopředu řekneme: my Vám zaplatíme za to, že nám napíšete posudek podle našeho zadání.

 

Vedení města to již jedno zkusilo a docela tvrdě narazilo. O posudek požádalo advokátní kancelář Mgr. Jany Zwyrtek Hamplové, která spolupráci rázně odmítla. Zde uvádím části jejího vyjádření (Příloha č. 2):

 

"Sdělila jsem panu místostarostovi, že na základě poněkud nestandardní komunikace a svému postoji k podobným věcem nechci již vstoupit s městem Hodonín v jakýkoli druh spolupráce na této věci.

Přiznám se, že mne určité věci trochu zarazily, neboť jsem se s nimi už dlouho nestkala, ale budu věřit, že město Hodonín ví, co dělá."

 

Jako Svobodní zásadně nesouhlasíme s tímto účelovým jednáním, s cílem zajistit "ten jediný správný posudek." Nesouhlasíme také s prodejem bytů za sníženou cenu, protože je to nespravedlivé vůči ostatním občanům Hodonína, kteří nebyli vybrání jako nájemci městských bytů a nemají možnost si levné byty pořídit.

 

Navrhujeme okamžitě zahájit rekonstrukci bytových domů Pastelky a poté prodávat skutečným zájemcům o byty, kteří budou ochotni uhradit plnou cenu.

 

Příloha: Posudky právního odboru a MěBS (13-18 str.)

Příloha: Neúspěšné objednání třetího posudku