Plánuje koalice v Hodoníně vznik nových s.r.o.?

08. 02. 2017

Ve velké tichosti se připravil materiál, který by měl letos udělat z příspěvkové organizace TEZA společnost s ručením omezeným. Ve velké tichosti píši proto, že Rada města ve svém programovém prohlášení napsala, že chce prosazovat politiku založenou na otevřenosti, maximální informovanosti a spolupráci se všemi demokratickými stranami. My jsme o tom ale nic nevěděli. Tím to ale nekončí, eseróčkami by se měly postupně stát také Lázně a Kulturní dům. Vyústit by to vše mělo holdingem výše uvedených společností.

 

Plánuje koalice v Hodoníně vznik nových s.r.o.?

 Foto: Frohlich.eu

 

Tento krok mi přijde jako hodně ambiciózní a revoluční na to, že nová koalice si tuto změnu nenapsala do svého programového prohlášení. Taková obrovská změna musí být podpořena napříč politickým spektrem, jinak naprosto pozbývá smyslu. Ptáte se, co koalici k těmto krokům vede? 

 

Jako prvotní a hlavní důvod uvedených změn jsou prosté odpočty DPH a tedy roční úspory ve výši 1 milionu Kč. Jako jednorázová úspora je v materiálu uváděna částka 16 miliónů Kč za odpočet DPH při rekonstrukci Krytého plaveckého bazénu. Přijde vám to málo, když oproti tomu bude mít Hodonín další s.r.o, které bude mnohem hůře kontrolovatelné než samotná příspěvková organizace? Navíc toto nové s.r.o. bude muset být stejně každoročně dotováno ve výši cca 20 mil. Kč, jako doposud. Eseróček bude ale v Hodoníně pravděpodobně přibývat více.

 

Jaký je tedy potom celkový smysl převodu na s.r.o.? Doufám, že důvodů bude mnohem více, než roční úspora 1 mil. Kč. Jinak s takovou změnou nebudeme moci v žádném případě souhlasit a mandát k takové změně by mohlo mít až nové zastupitelstvo po volbách v roce 2018. Další popsané "výhody" jsou v materiálu, který přikládám v příloze.

 

Příloha: Změna právní formy PO TEZA