Koalice odhlasovala zrušení více jak 150 pracovních míst a každoroční ztrátu více jak 40 miliónů pro město. Díky hlasu člověka ve střetu zájmu

07. 12. 2016

 Více jak 150 lidí přijde v Hodoníně o práci a výhledově víc jak 40 milionů ročně bude chybět v hodonínské městské kase. Koaliční politiky to ale netrápí a na včerejším jednání zastupitelstva odhlasovali zákaz heren na území města. A to díky tomu, že šestnáctý hlas jim zajistil člověk, který je ve střetu zájmu a v minulosti kvůli tomu o zákazu nehlasoval. Včera to ale nevadilo.

 

Koalice odhlasovala zrušení více jak 150 pracovních míst a každoroční ztrátu více jak 40 miliónů pro město. Díky hlasu člověka ve střetu zájmu

Pánové Lúčka, Ambrozek, Janda, Krabička, Střecha, Fialík, Štukavec, Herzán, Dvořáček, Knápek, Novotný, Uřičář, Běloch, Mráka a paní Gajošová s Kotkovou jsou podepsáni pod zákazem, kvůli kterým musí herny v Hodoníně zavřít, zůstanou jen kasina.

Nenahlášený střet zájmu, díky kterému prošla vyhláška

Přestože je pan Novotný, jakožto majitel nemovitosti, kde je provozováno kasino, ve střetu zájmu, včera pro zákaz hlasoval. To mu sice zákon umožňuje, avšak je na morálním uvážení zastupitele, zda svého hlasovacího práva v případě střetu zájmu využije. Jeho zákonnou povinností však je tento střet nahlásit. Přestože při minulých pokusech o zákaz hazardu na území města střet nahlásil a ani nehlasoval, včera udělal pravý opak. Koalice teda prosadila svou likvidační vyhlášku díky hlasu člověka, který vůbec hlasovat neměl.

V Hodoníně vzniknou nelegální herny 

Na první pohled bohulibá vyhláška by se mohla lidem zalíbit, na ten druhý je to ale jedna z nejhorších věcí, která Hodonín potkala. Nejenže město, kde je už teď problém s nezaměstnaností, přijde o více jak 150 pracovních míst a v rozpočtu budou chybět desítky miliónů ročně,  na území města navíc začnou vznikat černé herny. Stejně jak tomu bylo po zákazu hazardu v Litvínově, stejně jak tomu je v Brně. Je naivní myslet si, že v Hodoníně to bude jinak.

Město tedy nejenže přijde o pracovní místa a desítky miliónů, navíc na jeho území začne vznikat trestná činnost. Zatímco legální herny může kontrolovat policie a úředníci, nelegální herny budou zcela bez kontroly a navíc z nich město nebude mít ani korunu.

Hráči se z větší části nepřesunou do kasin, ale do nelegálních heren, protože nechtějí byt kontrolováni a vedeni u ministerstva financí.

To, že herny v Hodoníně nejsou problém a vlastně téměř nikoho netrápí ukázalo i včerejší zastupitelstvo. Z řad občanů nepřišel jeden jediný, který by vyjádřil svou podporu zákazu heren.
Pokud někomu vadí nevzhlednost některých heren, město mělo lépe propracovat vyhlášku regulující jejich reklamu.

Jak ukázaly jiná města, zákaz nic neřeší, jen se hraje ilegálně. Člověk závislý, nebo takový, který prohraje sociální dávky, si najde jinou cestu, jak se k automatům dostat. Jen naprostý populista může tvrdit, že zákazem někoho vyléčí.

Pokud chce město někoho vychovávat a říkat, že hrát by se nemělo, šmahem by mělo vydat další vyhlášky zakazující hospody, trafiky a masny. Tyto podniky totiž také ničí lidské životy, navíc ještě i zdraví.

Kasína se díky koalici zbavily konkurence

Nevěříme tomu, že koalice chce bojovat proti hazardu. V tom případě by zakázala všechen hazard a nenechala by ani kasina. Ty budou z toho, že se díky vyhlášce zbavily konkurence, profitovat. Koaliční zastupitelé tedy včera kasinům odstranili konkurenci. Toto vyvolává silnou otázku korupčního prostředí.
Svobodní jsou proti jakémukoli zásahu do podnikatelského prostředí a hlasovali proti této vyhlášce, která žádný život nezachrání, jen ho zkomplikuje těm, kteří v herně řádně pracovali, a proto budeme usilovat o zrušení této vyhlášky.