Hodonín není mrtvý!

08. 02. 2016

Vzhledem k tomu, že kultura byla vždy součástí mého života, řešila jsem tu hodonínskou už od dětství. I když časy, kdy jsme chodívali na koncerty na Besedu, jsou už dávno pryč, ráda bych se v tomto článku věnovala tomu, jak je to s kulturním a vůbec společenským či volnočasovým vyžitím v Hodoníně dnes.

Důvodem je, že celkem často slyším, že si někdo posteskne a pronese větu: v tom Hodoníně se nedá nic dělat, je úplně mrtvý“. Vzhledem k tomu, že s touto větou hrubě nesouhlasím, rozhodla jsem se napsat přehled toho, co všechno se v Hodoníně děje.

Hodonín není mrtvý!

Pozn. k fotce:  Premiéra divadelní hry Minus dva v podání hodnínského ochotníckého souboru Svatopluk, rok 2014

 

Že Hodonín není mrtvý napovídá i každé vydání Hodonínských listů, kde je kultuře a volnočasovým aktivitám věnována poměrně velká část tohoto měsíčníku. Tak např. v tom posledním, únorovém, čísle část nazvána Kulturní servis, Volný čas zabrala 8 stran z 28. To rozhodně není málo.

Pojďme si však dění v Hodoníně roztřídit do určitých kategorií.

Koncerty

Koncerty tradičně pořádá kulturní dům, který se zaměřuje spíš na populárnější interprety, kteří přilákají více lidí. Avšak nejen na ty, v Hodoníně vystupuje i spousta alternativních umělců. Kromě akcí na domě kultury tato organizace pořádá i venkovní festival Hodonínský Pon-Tón. Milovníci hudby se pravidelně vydávají i do prostor Sálu Evropa, kde bývá např. tradiční novoroční koncert či jiné. Pro milovníky dechovek je pak zajímavý např. Seriál koncertů dechových hudeb . Zejména pro ty starší pak širokou nabídku k poslechu přináší také Lázně Hodonín. Koncerty dále bývají v klubu Nautilus či na Přístavišti U Jezu

Divadlo

Divadlo je opět doménou domu kultury, který pořádá vystoupení divadelních zájezdů na které si můžete pořídit i zvýhodněné vstupné ve formě divadelního předplatného. Kromě těchto zájezdů pořádá vystoupení také sólo divadelních účinkujících či malých skupin. Každoročně se také v Hodoníně koná divadelní přehlídka Hobblík a Mumraj!

Film

Kino Svět Hodonín přináší stovky filmových představení ročně. Promítá tradičně o půl šesté a v osm hodin večer. Velmi kvalitně je veden Filmový klub, který bývá vždy ve čtvrtek od osmi večer a promítá ne tolik známé, ale o to skvostnější filmy. Ve velkém přibližuje tvorbu evropských, ale i asijských či jihoamerických filmařů. Vždy před filmem proběhne krátké úvodní slovo o režisérovi a jeho tvorbě. Za návštěvu určitě také stojí filmové semináře, které se uskutečňují jednou či dvakrát ročně během celého víkendu (např. naposledy se v listopadu konal Seminář ruských filmů). V tomto momentě bych chtěla být trochu osobní a zalobbovat u vás za návštěvu filmového klubu. Já jej navštěvuju už 11 let a musím říct, že mi přinesl spoustu krásných filmových zážitků. Byla bych moc ráda, kdyby se řady pravidelných návštěvníků rozšířily.

Výstavy- výtvarné umění

Kromě základního zázemí výtvarné tvorby v Galerii výtvarného umění, kde se nachází jak stálá expozice, tak časově omezené výstavy, se můžete výtvarným uměním zabývat také v Galerii Kaplička či Galerii originálů. Kromě toho je non-stop přístupná galerie VEDNEVNOCI. Výstavy probíhají také v prostorách knihovny či Regionálního centra, ale např. i v kavárně Kina Svět, kde momentálně visí díla japonské kaligrafistky. Téměř ve všech zmiňovaných prostorách také bývají vernisáže k vystavovaným výstavám.

Výstavy- historie

Ve zmiňovaném Regionálním centru se můžete kochat sérií fotografií nazvanou Hodonín nostalgický. Dále se historii věnuje Masarykovo muzeum, které má expozice nejev v budově na Zámeckém náměstí, ale také v budově sálu Evropa. Zajímavé je také Muzeum naftového dobývání a geologie, kde se např. koná výstava a burza minerálů a fosílií.

Tanec

Populární oldies na Družbě, disko Paládium či country večery v Přístavišti U Jezu, na své si dojdou jak náctiletí, tak lidé pokročilého věku. Bohatá plesová sezóna v Hodoníně (ples města, plesy středních škol, benefiční ples, ples sportovců, nově také ples dobrovolných hasičů, muzikantů atd. ) jen dotváří taneční vyžití v Hodoníně.

Folklór

Slovácký krúžek Hodonín se stará o folklórní akce v Hodoníně. Kromě hodů, které se uskutečňují v srpnu v rámci Svatovavřineckých slavností je to např. pořádání Hodonínského fašanku a Krojového plesu či přehlídka verbuňku Verbuňk a UNESCO.

Víno

V Hodoníně se konají také vinařské slavnosti a to zářijový Svátek vína.

Semináře

Pro ty, kteří se chtějí vzdělávat či si rozšířit své znalosti nebo zdokonalit dovednosti, či se naučit novým věcem, připravuje nejen Městská knihovna (ta také pořádá různé diskuze či rozhovory), ale také Centrum pro rodinu či Středisko volného času (např. velmi populární taneční kurzy jak pro studenty tak pro dospělé pořádá TK Classic, tento klub také přináší taneční workshopy, které se mohou pyšnit tím, že je vedou přední čeští taneční mistři) řadu seminářů či kurzů.

Veletrhy a burza

Na kulturním důmě se pořádají také veletrhy. Asi nejznámější je Hodonínská zahrada či Stavíme, bydlíme Hodonín. Dále je to např. veletrh vzdělávání či veletrh sociálních služeb a další. Kromě těchto sporadických událostí se koná každou první neděli v měsíci v areálu bývalého vodního cvičiště všeobecná chovatelská burza zaměřená na prodej chovatelských potřeb, krmiv, zvířat a exotů. Ale já bych si dovolila tvrdit, že sortiment je mnohem širší a najdete tam kdeco. Od super bavlněných či bambusových ponožek, přes sazeničky až po kotle na zabijačku.

Velké akce

Už jednou jsem zmiňovala Svatovavřinecké slavnosti, které každoročně přináší víkend plný světské zábavy. Dále se konají akce v rámci Vodního království, které jsou však zaměřené převážně na děti. Další velkou akcí je soutěž Kočka rádia Jih. Opomenout také nemůžeme Noc bojovníků nebo taneční soutěže, např. naposledy konaný Dance sport festival, který pořádá TK Classic při SVČ. Velké sportovní události se konají i v hodonínských sportovních halách, kde se celkem často konají různá mistrovská utkání nebo mezinárodní mistrovství, ať už jde o stolní tenis, házenou, futsal, florbal, basketbal či lední hokej.

Řeka Morava

Řeka Morava přináší také velmi zajímavé vyžití, kromě sportování a relaxace se můžete i svézt na lodi. Zajímavé jsou také akce pořádané v jejím náručí. Kromě řady akcí, které pořádá Přístaviště U Jezu se zde schází také otužilci při Mezinárodním silvestrovském a Mezinárodním velikonočním koupání. Neméně zajímavou akcí, která si určitě vybuduje silné jméno je Hodonínské drakobití. V této souvislosti je i zajímavé sledovat skupinu lidí, kteří si dali ambici vrátit život k Moravě a prezentují se pod názvem Sport u Moravy.

Spolky

V Hodoníně působí také řada různých spolků, ve kterých můžete trávit svůj volný čas a navštěvovat jejich akce. Není v mých silách znát a vyjmenovat všechny, proto mi klidně napište a já je do článku doplním.

V Hodoníně tedy, mimo jiné, působí tyto spolky: Sbor dobrovolných hasičů, Hačte- Hodonínské autorské čtení, Slovácký krúžek Hodonín, Smíšený pěvecký sbor a Hodonínský symfonický orchestr, Klub českých turistů Hodonín, Veterán klub Hodonín, Leteckomodelářský klub Hodonín, Myslivecký spolek, Kynologický klub Hodonín, Spolek historického tance, šermu a ohnivých show Hodonín Monarchia, Divadelní ochotnický soubor Svatopluk, Oblastní spolek českého červeného kříže Hodonín a další.

Výroční akce

Ti, kteří si rádi připomínají výročí různých významných událostí se mohou zúčastnit pietní nebo oslavné akce (např. konec 2. světové války, či výročí narození nebo úmrtí T. G. Masaryka), které se konají nejčastěji u sochy T. G. Masaryka na Nám. 17. listopadu, či případně na hřbitově. Většinou bývají tyto akce ozvláštněny o vojáky v dobových uniformách, nebo v případě většího výročí např. o přehlídku vojenské techniky. Výroční cena města Hodonína je také každoroční společenskou akcí.

Duchovní vyžití

Ani duchovně a nábožensky založení jedinci s touhu se sdružovat pod některou z církví nepřijdou zkrátka. Kromě Římskokatolické farnosti zde sídlí také Apoštolská církev, Církev československá husitská, Farní sbor Českobratrské církve evangelické či Pravoslavná církevní obec. Případně další církve, pro každého podle svého gusta.

Sport

Sport v Hodoníně je kapitola sama o sobě a v tomto článku jsem se jím nechtěla zabývat, protože si myslím, že o sportovním vyžití je v Hodoníně největší povědomí. Většina lidí ví, kam má zajít, pokud chce jít hrát tenis, squash, bruslit, posilovat, cvičit jógu, zumbu, pilates, aerobik, volejbal, basketbal, fotbal, jumping a další sporty.

ZOO, Lázně a Welness

V závěru si neodpustím zmínku o stále se rozšiřujícím a zvelebovaném ZOO v Hodoníně a také o denních lázních Bliss day spa, které byly otevřeny na podzim minulého roku a přináší i občanům Hodonína péči na vysoké úrovni.

Kromě lázní se dá v Hodoníně relaxovat i v řadě dalších soukromých zařízeních jako jsou sauny, vířivky a masáže.

 

Tento článek záměrně vynechává aktivity pro děti, kterých je v Hodoníně snad ještě 2x více než těch pro dospělé. A to proto, že stížnosti na to, že v Hodoníně chcípl pes pronáší zejména dospělí. Jak jsem řekla, s tímto tvrzením se neztotožňuji a já sama mám občas problém, že nevím kterou z pořádaných akcí si vybrat, protože se v jeden den konají dvě.

Nakonec bych ještě chtěla poděkovat všem, kteří jsou aktivní a kulturu, ale i jiné společenské či sportovní dění v Hodoníně vytváří. Zvlášť chci poděkovat řediteli kulturního domu panu Marcelu Řimákovi, který odvádí skvělou práci a díky kterému to v Hodoníně velmi dobře kulturně žije. Myslím, že nám jiná srovnatelně velká města mohou závidět množství akcí, které v našem městě probíhají.

Pro orientaci vám určitě napomůže server www.hokus.cz, který však neobsahuje všechny akce, které se ve městě pořádají, proto je dobré sledovat reklamní plochy ve městě a Facebook.

Pozn.: Nechci se nikoho dotknout tím, že jsem ho do součtu nezahrnula, nebyl to záměr, jen jsem si na něj v tom velkém výčtu nevzpomněla. Proto mi neváhejte napsat a já informaci do článku doplním.