Buráň: Dáme do pořádku městskou zeleň

04. 08. 2018

Není v současné době aktuálnější téma, než je horko a rozpálené ulice. Poslední dny nás nutí přemýšlet o tom, proč je v našich ulicích takové vedro a že se nemáme moc kam schovat. Příliv teplého počasí nám bez obalu ukázal, že město bez zeleně a vzrostlých stromů není moc příjemným místem, kde bychom chtěli trávit svůj čas.

 

Buráň: Dáme do pořádku městskou zeleň

 

Vždyť rozdíl v teplotě mezi ulicí bez stromů a ulicí se stromy je přímo propastný. Nádherně to ilustruje následující obrázek.

Zdroj: Facebook, autor neznámý

 

V Hodoníně jsou místa, která jsou na tom se zelení lépe, ale i místa, která by nějakou tu zeleň potřebovala jako sůl. Největším problémem ale je, že v nových projektech se počítá se zelení poměrně málo. Plochy, které by mohly sloužit pro stromy jsou většinou dlážděny jako parkovací místa. V projektech je ale potřeba dostat zeleň a dlážděné plochy do rovnováhy tak, aby se nám tady dobře dýchalo i parkovalo. Proto si přeji, abychom si v revitalizacích veřejných prostor maximálně vážili každého vysazeného stromu a keře, protože vzdalování se od přírody zhoršuje kvalitu života i přes všechen komfort, který nám město poskytuje.

 


Pokud je v ulicích dostatek stromů, tak nám přináší v parném létě stín a dokáží snížit okolní teplotu až o několik stupňů. Velké stromy mají chladící výkon několikanásobně vyšší než jsou běžně používané klimatizační jednotky. Kromě fotografie výše přikládám i úryvek od Jana Pokorného z knihy "Život se stromy".

 

"Vzrostlý strom přijme a vypaří za den i několik set litrů vody. Na odpaření litru vody se spotřebuje 0,7 kWh sluneční energie. Z jednoho litru vody vznikne až 1200 litrů vodní páry, která obsahuje spotřebovanou sluneční energii. Energie uschovaná ve vodní páře se uvolní zpět až při kondenzaci vodní páry zpět na vodu. Vodní pára se srazí postupně na mlhu a rosu, případně na kapky deště. Pokud náš strom vypaří za den 100 litrů vody, ochladí svoje okolí o energii 70 kWh. 

Strom si můžeme představit jako dokonalou fontánu vodní páry s miliony trysek. Strom navíc vylučuje kyslík absolutní čistoty, který vzniká rozkladem vody. Nepříliš velký strom o poloměru 2,5 metru za den vyloučí až 60 litrů čistého kyslíku."

 

Městská zeleň a stromy jsou pro Svobodné a Piráty jasnou prioritou a dohlédneme na to, aby nové projekty obsahovaly co nejvíce těchto prvků.

Dáme městskou zeleň do pořádku.